Strojenie Gitary

Dawid
2013-06-07 15:45:31
A A A

Zaraz po założeniu strun, strojenie gitary jest najważniejszych rzeczy jakie gitarzysta powinien potrafić. Nawet jedna, delikatnie roztrojona struna, może popsuć przepiękne brzmienie gitary.

Strojenie gitary wymaga wprawy. Najlepsi gitarzyści przechodzą przez wszystkie struny po kolei i wiedzą, która z nich nie brzmi tak jak powinna. Jednak to wymaga czasu i praktyki. My zanim dojdziemy do takiego poziomu osłuchania się z instrumentem musimy widzieć czego szukamy.

W poniższym artykule dźwięk H został zastąpiony B, aby zapewnić zbieżność z obrazkami.

Co to jest strojenie?

Strojenie gitary to nic innego jak dobranie odpowiedniej częstotliwości strunom, tak żeby ze sobą współgrały. Ze względu na długość gryfu przyjęło się, że najniższym i najwyższym dźwiękiem na gitarze będzie E82 [Hz] i 330 [Hz]. Często muzycy, a jest to szczególnie popularne w muzyce heavy metallowej, że obniżą się tonacje do D (Dropped D), a czasami nawet C. 

E A D G B E
82 110 147 196 247 330

Czego potrzebujesz?

Aby dobrze nastroić gitarę, wystarczy Ci tylko jeden dźwięk. Osoby z słuchem absolutnym potrafią zapamiętać wysokość dźwięku. Jest to bardzo cenna umiejętność. Cała reszta z nas potrzebuje czegoś co nam da wysokość.  W tym celu możesz użyć:

  • Pianino, fortepian lub keyboard (najstrojone)
  • Kamerton

Teoretycznie, możesz również użyć stroika cyfrowego, ale wtedy nie wsłuchujesz sie w brzmienie gitary i tak naprawde w ciemno wpatrujesz sie w storik. Czasami brzmienie instrumentu może przeszkadzać w usłyszeniu częstotliwości. Możesz też użyć stroika do nastrojenia jednej struny, ale staraj się polegać na nim jak najmniej.

Od której struny zacząć?

Teoretycznie nie ma znaczenia jaki dźwięk, jednak w praktyce najlepiej będzie, jeżeli zaczniesz od dźwięków strun (E1, B2, G3, D4, A5, E6). Najlepiej jeżeli zaczniesz od najwyższej E (czyli najniższej patrząc od góry). Ponieważ częstotliwość dźwięku jest wyższa, błąd będzie mniejszy.

Podstawowa metoda stojenia

Zacznijmy od najbardziej znanej metody stojenia metody 55545. Kiedy masz nastrojoną jedną ze strun mechanizm stojenia następnych jest bardzo prosty:

Metoda 55545

Mając nastrojoną strunę A:
1. Wciskasz ją na progu 5 - dźwięk jaki się z niej wydobędzie będzie dźwiękiem D
2. Struna poniżej jest struną D - czyli muszą brzmieć tak samo - jeżeli nie brzmią, dostrój ją, aby brzmiały dokładnie tak samo!
3. Dokładnie ten sam mechanizm działa na innych strunach. Za każdym razem wciskasz próg 5. Wyjątkiem jest przejście z G do B; wtedy to, należy wcisnąć próg 4.

Zawsze dostarajaj w góry

Czasami bywa tak, że za wysoko naciągniemy naszą strunę, więc trzeba ją obniżyć żeby stroiła. Nie jest to do końca dobra metoda. Maszynki zostają w ten sposób poluzowane i luz (nawet seta centymetra) może spowodować, że mocniejszym pociągnięciu strun nasza gitara przestanie być nastrojona. Więc co zrobić? Postaraj się obniżać strunę o co najmniej pół tonu w dół i naciąnij strunę od nowa.

Ulepszanie nastrojenia

Wart sprawdzić czy nasza gitara jest nastrojona poprawie. Jedną z dobrych metod jest zagranie oktaw na przykład po przez tą metodę:

E-Muzykowo.pl

2 próg na strunie A i pusta struna H brzmią tak samo

2 próg na strunie D i pusta struna E6 muszą brzmieć tak samo

Jeżeli któraś oktawa nie brzmi, po przez metodę 55545 można łatwo zweryfikować która ze struna nie brzmi.

O Autorze (Dawid)

E-Muzykowo.pl

Komentarze

Zaloguj się, aby dodawać komentarze