Zaraz po założeniu strun, strojenie gitary jest najważniejszych rzeczy jakie gitarzysta powinien potrafić. Nawet jedna, delikatnie roztrojona struna, może popsuć przepiękne brzmienie gitary.
Strojenie gitary wymaga wprawy. Najlepsi gitarzyści przechodzą przez wszystkie struny po kolei i wiedzą, która z nich nie brzmi tak jak powinna. Jednak to wymaga czasu i praktyki. My zanim dojdziemy do takiego poziomu osłuchania się z instrumentem musimy widzieć czego szukamy.
Co to jest strojenie?
Strojenie gitary to nic innego jak dobranie odpowiedniej częstotliwości strunom, tak żeby ze sobą współgrały. Ze względu na długość gryfu przyjęło się, że najniższym i najwyższym dźwiękiem na gitarze będzie E82 [Hz] i 330 [Hz]. Często muzycy, a jest to szczególnie popularne w muzyce heavy metallowej, że obniżą się tonacje do D (Dropped D), a czasami nawet C.
E | A | D | G | B | E |
82 | 110 | 147 | 196 | 247 | 330 |
Czego potrzebujesz?
Aby dobrze nastroić gitarę, wystarczy Ci tylko jeden dźwięk. Osoby z słuchem absolutnym potrafią zapamiętać wysokość dźwięku. Jest to bardzo cenna umiejętność. Cała reszta z nas potrzebuje czegoś co nam da wysokość. W tym celu możesz użyć:
- Pianino, fortepian lub keyboard (najstrojone)
- Kamerton
Teoretycznie, możesz również użyć stroika cyfrowego, ale wtedy nie wsłuchujesz sie w brzmienie gitary i tak naprawde w ciemno wpatrujesz sie w storik. Czasami brzmienie instrumentu może przeszkadzać w usłyszeniu częstotliwości. Możesz też użyć stroika do nastrojenia jednej struny, ale staraj się polegać na nim jak najmniej.
Od której struny zacząć?
Teoretycznie nie ma znaczenia jaki dźwięk, jednak w praktyce najlepiej będzie, jeżeli zaczniesz od dźwięków strun (E1, B2, G3, D4, A5, E6). Najlepiej jeżeli zaczniesz od najwyższej E (czyli najniższej patrząc od góry). Ponieważ częstotliwość dźwięku jest wyższa, błąd będzie mniejszy.
Podstawowa metoda stojenia
Zacznijmy od najbardziej znanej metody stojenia metody 55545. Kiedy masz nastrojoną jedną ze strun mechanizm stojenia następnych jest bardzo prosty:
Mając nastrojoną strunę A:
1. Wciskasz ją na progu 5 - dźwięk jaki się z niej wydobędzie będzie dźwiękiem D
2. Struna poniżej jest struną D - czyli muszą brzmieć tak samo - jeżeli nie brzmią, dostrój ją, aby brzmiały dokładnie tak samo!
3. Dokładnie ten sam mechanizm działa na innych strunach. Za każdym razem wciskasz próg 5. Wyjątkiem jest przejście z G do B; wtedy to, należy wcisnąć próg 4.
Zawsze dostarajaj w góry
Czasami bywa tak, że za wysoko naciągniemy naszą strunę, więc trzeba ją obniżyć żeby stroiła. Nie jest to do końca dobra metoda. Maszynki zostają w ten sposób poluzowane i luz (nawet seta centymetra) może spowodować, że mocniejszym pociągnięciu strun nasza gitara przestanie być nastrojona. Więc co zrobić? Postaraj się obniżać strunę o co najmniej pół tonu w dół i naciąnij strunę od nowa.
Ulepszanie nastrojenia
Wart sprawdzić czy nasza gitara jest nastrojona poprawie. Jedną z dobrych metod jest zagranie oktaw na przykład po przez tą metodę:
Jeżeli któraś oktawa nie brzmi, po przez metodę 55545 można łatwo zweryfikować która ze struna nie brzmi.
Komentarze