Łapiemy Podstawowe Chwyty - e, E, a i A

Dawid
2013-06-08 00:35:27
A A A

Pomijając utwór Johna Cage - 4'33'', wszystkie wielkie utwory i piosenki są oparte na akordach. Akord to współbrzmienie co najmniej trzech dźwięków o różnej wysokości i nazwie. Chwyt gitarowy to ułożenie palców, które tworzy nam akord. Zatem pomimo, że oba wyrazy są bardzo często używane zamiennie, nie do końca oznaczają to samo. Jest wiele rodzajów akordów i im bardziej zagłębiamy się w muzykę tym stają się one coraz bardziej wyszukane i "dziwne". Jednak, w tym artykule zajmiemy dwoma typami:

  • durowymi
  • molowymi

Akord durowy to taki, który brzmi wesoło i najczęściej jest oznaczony wielką literą np. "C". Akord molowy to w pewnym sensie jego przeciwieństwo, brzmi smutno i jest zapisywany używając małej litery np. "a".

Jeżeli chcemy dobrze grać na gitarze piosenki inne niż, które sami napisaliśmi, znajomość akordów jest konieczna. Zacznijmy zatem od podstaw. Poniżej, pokażę Ci jak złapać najprostsze akordy:

  • E-moll
  • E-dur
  • A-moll
  • A-dur

E-moll

E-moll jest chyba jedym z najprostrzyszch akordów i chwytamy go tak:

E-Muzykowo.pl

Patrząc na gryf z góry, złap drugą strunę (A) i trzecią strunę (D) na drugim progu używając 2 i 3 palca. E-moll jest akordem smutnym, zatem jeżeli Twoja gitara jest dobrze nastrjona i Twoje palce mocno wbijają się w struny, powinien się z niej wydobyć czysty smutny dźwięk, bardzo podobny do tego w utworze Metallicy "Nothing Else Matters".

E-dur

E-Muzykowo.pl

Patrząc na gryf z góry, złap drugą strunę (A) i trzecią strunę (D) na drugim progu używając 2 i 3 palca (tak jak e-moll), dodatkowo złap czwartą strunę (G) na pierwszym progu używając 1 palca.

A-moll

E-Muzykowo.pl

A-moll wygląda prawie tak samo jak E-dur tylko, że chwyt przenosimy o strunę niżej: czyli patrząc na gryf z góry, złap trzecią strunę (D) i czwartą strunę (G) używając 2 i 3 palaca, oraz 1 palcem złap 5 strunę (B/H) na pierwszym progu.

A-dur

E-Muzykowo.pl

A-dur wyglądem przypomina A-moll, jednak tym razem wszystkie palce są ułożone w jednym żędzie. Patrząc na gryf z góry, złap palcami 1, 2 i 3 po kolei strony trzy (D), cztery(G) oraz pięć(B/H) na drugim progu.

Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych utworów, które używałyby tylko tych akordów. Jeżeli znacie jakieś, śmiało wpisywać w komentarze. A dla początkujacych gitarzystów:

Powodzenia!

O Autorze (Dawid)

E-Muzykowo.pl

Komentarze

Zaloguj się, aby dodawać komentarze