Jak sprawić, aby nuta trwała np. 3 uderzenia w metrum 4/4? Nie ma nuty, która trwałaby przez 3 uderzenia: półnuta będzie trwać przez 2 uderzenia, czyli za krótko; cała nuta będzie trwać przez 4 uderzenia, czyli za długo. Spróbujmy zatem przyjrzeć się temu problemowi trochę głębiej.
Żeby "stworzyć" nutę, która będzie trwała przez 3 uderzenia, musimy albo wydłużyć półnutę, albo skrócić całą nutę. Nut się nie skraca, ale można je wydłużyć i w tym celu wykorzystuje się łuki.
Tutaj widzimy bardzo wyraźnie, że nuty padają na 1 i 3 uderzenie (każda trwa 2 uderzenia). Więc teraz zrobimy tak:
Tutaj widzimy jakieś połączenie pomiędzy półnutą i ćwierć nutą. To połączanie to łuk. Łuk przedłuża wartość nuty, o wartość nuty która jest za nią. Możemy na przykład połączyć dwie półnuty i w rezultacie otrzymamy całą nutę.
Warty zwrócenia uwagi jest fakt, że łuki zaczynają i kończą się na główce nuty a nie na lasce, więc tak:
A nie tak:
A co się stanie jeżeli będziemy próbowali przedłużyć nutę, ale będzimy mieli koniec taktu?
(Pobierz plik MIDI)
Kreskę taktową powinna wystąpić po pierwszym uderzeniu półnuty. I tutaj przychodzą nam z rozwiązaniem łuki:
Półnuta została zastąpiona przez dwie ćwierćnuty z taktem pomiędzu nimi i obie są połączone łukiem. Można łączyć tyle nut ile się żywnie podoba:
Kiedy nuty są użyte w tym samym momencie (np. dwudźwięk), zapisujemy to tak:
Ale łuki nie są jedyną możliwością przedłużania nut w takcie. Nuta może być o połowę dłuższa jeżeli przyłoży się do niej kropkę:
Taka metoda jest zalecana o wiele bardziej niż ta, którą widzieliśmy wcześniej, ale również bardziej limitowana.
Można czasami spotkać podwójne kropki (raczej rzadko) i ta druga kropka dodaje połowę do tej pierwszej:
W muzyce nie ma rzeczy niemożliwych (przynajmniej teoretycznie). Przedłużanie nut jest bardzo popularne, a im nasze granie staje się lepsze tym coraz trudniej znaleźć utwory proste rytmicznie. Podsumowując, łuki przedłużają wartość nuty, o nutę która jest za nią, a kropka przedłuża nutę o połowę jej wartości. Jeżeli tylko możesz używaj "kropek" łatwiej się czyta.
O Autorze (Dawid)


Komentarze